Prawa Człowieka

Human Rights Papua Zachodnia 1Ostrzeżenie! Artykuł zawiera drastyczne obrazy

Od czasu inwazji na Papuę Zachodnią, ponad pięćdziesiąt lat temu, indonezyjskie siły bezpieczeństwa popełniły niekończący się katalog skrajnych naruszeń praw człowieka. Ponad 500 tysięcy cywilów zabito w akcie ludobójstwa skierowanym przeciwko populacji rdzennych mieszkańców. Kolejne tysiące było gwałcone, torturowane, więzione lub „zaginęło” po aresztowaniu. Podstawowe prawa człowieka, takie jak wolność słowa są tłumione, a Papuasi żyją w niezmiennym państwie strachu i zastraszania.

Ludobójstwo

Prawie wszyscy Papuasi opowiedzą wam historię o swoich przyjaciołach lub członkach rodziny, którzy zostali zamordowani. Dokument przygotowany przez Yale Law Scholl dla Indonesian Human Rights Campaign w 2004 roku mówi o znalezieniu „dostępnych dowodów mocno wskazujących, że indonezyjski rząd popełnił ludobójstwo na Zachodnich Papuasach”.

Human Rights Papua Zachodnia  2

Kolejne badanie wykonane przez University of Sydney utrzymuje, że kontynuacja obecnych praktyk w Papui Zachodniej „może stanowić poważne zagrożenie dla przetrwania rdzennych mieszkańców w indonezyjskiej prowincji Papua”.

Wiele miast i wsi było świadkami masowych masakr swoich mieszkańców. Jednym z takich przykładów była „Masakra na wyspie Biak” w 1998 roku, gdzie ponad 200 ludzi, w tym kobiety i dzieci, zostało okrążonych przez indonezyjskich żołnierzy, załadowanych na statki, zabranych na morze i wyrzuconych za burtę.

Tortury

Human Rights Prawa Człowieka 3Stosowanie tortur przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa wobec populacji rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej jest powszechne.

Istnieje wiele udokumentowanych dowodów tych praktyk. W ostatnich latach wyciekły materiały video (nagrywane jako „trofeum” przez indonezyjskich żołnierzy) i zostały wyemitowane przez międzynarodowe kanały informacyjne takiej jak Al Jazeera i Channel 4 News.

Gwałty

Seksualne napaście i gwałty były wielokrotnie używane  przez indonezyjskie wojsko i policję jako broń i element strategii. W publicznym raporcie Komisji Praw Człowieka ONZ z 1999 roku, zawarto specjalne sprawozdanie na temat przemocy wobec kobiet potwierdzające, że indonezyjskie siły bezpieczeństwa używały gwałtów „jako instrumentu tortur i zastraszania” w Papui Zachodniej – „tortury zatrzymanych kobiet przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa” określono natomiast jako „powszechne”.

Human Rights Papua Zachodnia 4

Robert F. Kennedy Memorial Centre for Human Rights przygotowało pełny raport zatytułowany „Gwałty i inne naruszenia praw człowieka przez indonezyjskich żołnierzy w Irian Jaya (West Papua) Indonesia”.

Wolność Słowa

Human Rights Papua Zachodnia  5Podstawowe prawa związane z wolnością słowa w Papui Zachodniej są niemal całkowicie zakazane. Ten kto wyraża krytykę indonezyjskich rządów, a w szczególności niepodległościowe aspiracje Papui Zachodniej, może spodziewać się prześladowania ze strony policji i uwięzienia.

Niedawno, czołowe organizacje praw człowieka, KontraS Papua oraz Komisja ds. Zaginionych i Ofiar Przemocy, opublikowały raport o wzrastającej tendencji indonezyjskiego państwa do oskarżania o zdradę ludzi pokojowo wyrażających swoje niepodległościowe pragnienia.

Czytamy w nim, że:

„W 2010 roku przypadki mające symptomatycznie polityczny wymiar stały się kryminalnymi poprzez oskarżenie o makar – indonezyjskie słowo oznaczające zdradę lub rebelię… Ogółem w 2010 roku, 32 ludzi oskarżono lub prowadzono wobec nich dochodzenie w nawiązaniu do Artykułu 106 o makar”.

Więźniowie Polityczni

Human Rights Prawa Człowieka  6Obecnie setki zachodniopapuaskich więźniów politycznych, pozbawionych wolności, przebywa w placówkach penitencjarnych w Papui Zachodniej i w całej Indonezji. Wielu z nich odsiaduje długie wyroki więzienia za udział w pokojowych protestach przeciwko indonezyjskim rządom lub za przynależność do organizacji nawołujących do niepodległości Papui Zachodniej.

Filep Karma, odsiadujący 15-letni wyrok za eksponowanie zachodniopapuaskiej flagi niepodległościowej, jest szczególnym przypadkiem w tym punkcie. Został on uznany za więźnia sumienia przez Amnesty International. Warunki w więzieniach są często bardzo ciężkie – maltretowanie zatrzymanych, w tym bicie i torturowanie, jest powszechne. Więźniowie nie rzadko nabawiają się dotkliwych problemów zdrowotnych i nie otrzymują dostępu do opieki medycznej.

Życie w strachu

Human Rights  Papua Zachodnia 7Wielu Papuasów żyje w stanie ciągłego strachu i zastraszania. Ludzie żyjący w wioskach wzdłuż całej Papui Zachodniej mogą w każdej chwili paść ofiarą radykalnych operacji wojskowych.

Pod pretekstem poszukiwania powstańców, indonezyjskie wojsko wielokrotnie przemieszczało się przez obszary wiejskie, dokonując arbitralnych zabójstw, paląc całe wsie, niszcząc zbiory żywności i zabijając zwierzęta domowe, a także zmuszając mieszkańców do ucieczki w głąb lasu, gdzie byli narażeni na głód, śmierć i choroby.

Bezkarność

Indonesian special army force (KOPASSUS) listens to speech by Indonesian President Yudhoyono in JakartaPodczas publicznych oświadczeń indonezyjski rząd deklaruje poprawę w zakresie przestrzegania praw człowieka, jednakże sytuacja w terenie wydaje się bardzo różna. Bardzo często odnotowuje się ograniczone dochodzenia lub ich brak w sprawie łamania praw człowieka, a jeśli jakieś wyroki są wydawane to wiążą się z reguły z małą odpowiedzialnością dla sprawców nadużyć.

Amnesty International twierdzi: „ Bezkarność w przypadku naruszeń praw człowieka jest zjawiskiem powszechnym. Mechanizm odpowiedzialności za policyjne nadużycia pozostaje łatwy w obejściu, a raporty na temat tortur stosowanych przez członków sił bezpieczeństwa nie wpływają na ich poskromienie; istnieje przyzwolenie na unikanie kary. Wiele ofiar ostatnich naruszeń praw człowieka w Papui Zachodniej nadal oczekuje na sprawiedliwość.

Dostęp dla dziennikarzy i

organizacji pozarządowych

Human Rights Papua Zachodnia 9Papua Zachodnia jest obecnie obszarem zamkniętym dla zagranicznych dziennikarzy. Żurnaliści przebywający w obszarze bez zezwolenia są aresztowani i deportowani przez indonezyjskie władze. Niektórzy byli nawet atakowani i więzieni.

Indonezyjska administracja nie cofnie się przed niczym, aby utrzymać w tajemnicy dokonujące się ludobójstwo, którym kieruje poza wzrokiem międzynarodowych mediów. Papua Zachodnia stała się także obszarem, w którym niemożliwa jest działalność wielu organizacji pozarządowych. W 2010 roku wydalono Międzynarodowy Czerwony Krzyż, a w 2012 roku zmuszono do rezygnacji Międzynarodowe Brygady Pokoju (Peace Brigades International). Międzynarodowe organizacje praw człowieka, takie jak Amnesty International i Human Rights Watch, również posiadają zakaz dostępu do regionu.

Raporty

Poważna sytuacja w dziedzinie praw człowieka w Papui Zachodniej jest dobrze udokumentowana przez wiele wiodących organizacji pozarządowych, których raporty zestawiamy poniżej:

Human Rights in Papua – Asian Human Rights Commission

Out of Sight – Endemic Abuse and Impunity in Papua’s Central Highlands – Human Rights Watch

Protest and Punishment – Political Prisoners in Papua – Human Rights Watch

Papua Digest – Amnesty International

Reklamy