O Papui Zachodniej

about west papua 1Papua Zachodnia jest zachodnią częścią wyspy Nowa Gwinea, graniczącą z niepodległym narodem Papui Nowej Gwinei. Jest położona około 200 km na północ od Australii. Jej terytorium składa się z górskiego interioru, nizinnych lasów i położonych na wybrzeżu dużych obszarów bagiennych namorzyn; otoczone jest licznymi małymi wyspami oraz rafami koralowymi.

Ziemia

About West Papua 2Nowa Gwinea wciąż jest pokryta jednym z największych dziewiczych lasów deszczowych, drugim pod względem wielkości zaraz po Amazonii. Reprezentuje obszar o niezwykle bogatej bioróżnorodności. Rośliny i zwierzęta nieznanych gatunków dla nierdzennej ludności są wciąż regularnie „odkrywane”. Wyspa jest domem dla wielu rzadkich i niepowtarzalnych gatunków, w tym storczyków, rajskich ptaków i nadrzewnych kangurów.

Ludzie

Papua Zachodnia jest domem dla ponad 250 różnych plemion, mówiących własnymi niepowtarzalnymi językami i praktykujących unikatową kulturę. Większość rdzennej populacji nadal kultywuje tradycyjny tryb życia. Plemiona żyjące wysoko w górzystym interiorze praktykują rolnictwo na małą skalę, uprawiają ignam i słodkie ziemniaki, a także utrzymują świnie. Na nizinnym wybrzeżu prowadzony jest łowiecki i myśliwski tryb życia, sago i ryby uzupełniają tam dużą część diety.

About West Papua 3Od ponad pięćdziesięciu lat realizowany jest na masową skalę projekt z zakresu inżynierii społecznej polegający na relokowaniu setek tysięcy mieszkańców z całej Indonezji do obozów wyciętych w lasach Papui Zachodniej. Ten program transmigracji był mocno krytykowany i przyniósł problemy zarówno dla rdzennych mieszkańców, jak i przenoszonych społeczności. W rezultacie populacja Papui Zachodniej w 2010 roku liczyła około 3,5 mln ludzi, z czego prawie 50% stanowili Papuasi i 50% nie-Papuasi. Kilka dużych miast stało się głównymi skupiskami ludności, przyciągającymi przedstawicieli społeczności tubylczych i napływowych. Największym z nich jest Jayapura, stolica Papui Zachodniej, położona na północnym wybrzeżu. Innymi dużymi miastami są Wamena leżąca na centralnej wyżynie, Manokwari dominująca na półwyspie Ptasia Głowa, oraz Timika położona na południu, służąca jako zaplecze dla gigantycznej kopalni Grasberg.

Ogromny program działalności misyjnej prowadzony na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat sprawił, że prawie cała papuaska ludność tubylcza przyjęła religię chrześcijańską, lecz jednocześnie wciąż praktykowanych jest wiele tradycyjnych przekonań.

Irian Jaya, Irian Zachodni,

Papua i Papua Zachodnia

W czasach kolonialnych kiedy została skolonizowana przez Holendrów, Papua Zachodnia była znana jako Nowa Gwinea Holenderska. Kiedy Holendrzy rozpoczęli przygotowania do przekazania suwerenności swojej domenie na Nowej Gwinei, zaaprobowaną nazwą dla nowego niepodległego państwa stała się Papua Zachodnia. Następnie od indonezyjskiej inwazji w 1962 r. do 2000 r. Papua Zachodnia została przechrzczona na Irian Jaya przez administrację w Dżakarcie. Ta nazwa spotkała się z silną dezaprobatą rdzennej społeczności, która odrzucała indonezyjskie rządy i kontynuowała walkę o uznanie Papui Zachodniej za niepodległe państwo.

W 2000 roku po nieudanej próbie wyciszenia niepodległościowych aspiracji, rząd Indonezji ogłosił specjalny pakiet autonomii i zmienił status papuaskiej prowincji. Jeszcze bardziej łudząco, w 2003 roku administracja w Dżakarcie podzieliła najdalej na wschód wysunięte terytorium na dwie odrębne prowincje: Papuę i Papuę Zachodnią. Całe te nazewnictwo i zmiany nazw miały na celu jedynie wprowadzenie zamieszania i odwrócenie uwagi od kwestii głównej jaką jest pozbawienie narodu Papui Zachodniej prawa do samostanowienia, a co za tym idzie od tego, że Indonezja jako taka sprawuje nielegalną kontrolę nad zachodnią częścią Nowej Gwinei. Znaczna większość Papuasów chciałaby widzieć Papuę Zachodnią niepodległą i celem Free West Papua Campaign jest pomoc im w uznaniu tych aspiracji.

Życie w dniu dzisiejszym

Pomimo tego, że wiele części Papui Zachodniej pozostawało nieznanymi dla świata zewnętrznego przed latami 1960. współczesny, zmodernizowany świat teraz przybywa. Wielu Papuasów posiada obecnie dostęp do internetu oraz telefonów komórkowych i używają tej technologii do koordynowania walki o wolność oraz do komunikowania z resztą świata. Wielu młodych ludzi opuściło swoje wioski aby studiować na uczelniach w całej Papui Zachodniej i Indonezji oraz wchodzić w interakcję ze społeczeństwem indonezyjskim i globalnym, w poszukiwaniu poparcia dla ich walki o wolność.