1.05.1963 – 1.05.2018 Poznań – Polska – Papua Zachodnia

Solidarność z Papuą Zachodnią z Polski. Nielegalna okupacja Papui Zachodniej przez administrację Indonezji rozpoczęła się 1 maja 1963 roku.

Głos solidarnościowy z Papuą Zachodnią z Poznania. Poznań jest jednym z największych miast w Polsce, istotnym ośrodkiem kulturalnym i akademickim. Osoby, które tego dnia pojawiły się na centralnych ulicach stolicy Wielkopolski postanowiły wysłać swój gest wsparcia i solidarności dla mieszkańców Papui Zachodniej.

1 maja 1963 roku Tymczasowa Władza Wykonawcza Narodów Zjednoczonych (UNTEA) dokonała ostatecznego transferu kontroli nad Papuą Zachodnią z Holandii na rzecz Indonezji. Decyzję tę podjęto i przeprowadzono bez konsultacji i zgody rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej, którym obiecano wcześniej niepodległość lub prawo wyboru statusu swojego terytorium. Tuż po aneksji indonezyjska administracja i wojsko rozpoczęły sukcesywną grabież i zabór surowców naturalnych Papui Zachodniej oraz dóbr samych Zachodnich Papuasów. W rezultacie kampanii wojennych i strategii kontroli miejscowej ludności i jej kolonizacji od tamtego momentu zginęło od 120 tysięcy do nawet 500 tysięcy rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej. Dlatego 1 maj wspominany jest w Papui Zachodniej, jako „Dzień Terroru”, terroru państwowego stosowanego przez rząd Dżakarcie wobec mieszkańców Papui Zachodniej. Papua Zachodnia od 55 lat wciąż czeka na referendum niepodległościowe na zasadzie „jeden człowiek – jeden głos”.

Solidarność z Papuą Zachodnią z Polski. Nielegalna okupacja Papui Zachodniej przez administrację Indonezji rozpoczęła…

Posted by Free West Papua Campaign Poland on Monday, April 30, 2018

 

Flagi Polski i Papui Zachodniej na jednym maszcie w Garwolinie, gdzie w 2015 roku zainaugurowano polski oddział Free West Papua Campaign.

W Polsce okres między 1 a 3 majem to czas tradycyjnej majówki, w trakcie której różne grupy społeczeństwa polskiego obchodzą Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 maja 1791 roku.

W tych dniach, które dla wielu obok lekcji historii jest momentem odpoczynku i relaksu pamiętajmy o wszystkich regionach świata, narodach i społecznościach, które nie spędzają tego rozdziału historii ludzkości w równie dogodnych okolicznościach.

Dla Papui Zachodniej 1 maj jest przede wszystkim „Dniem Terroru” w trakcie, którego Papuasi wspominają dzień 1 maja 1963 roku, w którym za pośrednictwem ONZ, za zgodą Holandii i pod naciskiem administracji USA, ich ojczyzna została anektowana przez Indonezję, której władze do dziś kontynuują okupację Papui Zachodniej. 3 maj to natomiast jednocześnie Światowy Dzień Wolności Prasy. Papua Zachodnia pozostaje najbardziej zamkniętym dla pracy dziennikarzy i zagranicznych organizacji pozarządowych regionem w rejonie Pacyfiku i Oceanii. Papuasi żądają całkowitej wolności słowa i przepływu informacji!

flaga garwolin

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s