Informacja Publiczna o Akcji Swim For West Papua

29 sierpnia 2017 roku „Petycja w sprawie samostanowienia Papui Zachodniej” przepłynie w ciągu 30 godzin wody Jeziora Genewskiego by trafić do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych. W samej Indonezji, która od lat 1960. zajmuje Papuę Zachodnią, indonezyjskie służby bezpieczeństwa zastosowały środki prewencyjne aresztując Zachodnich Papuasów za podpisanie dokładnie tej samej petycji.

Petycja upominająca się o prawa człowieka i prawo do samostanowienia dla Zachodnich Papuasów wobec militarnej okupacji indonezyjskiej, podpisana została w krótkim czasie przez dziesiątki tysięcy ludzi. Brytyjski zespół pływaków przepłynie wody Jeziora Genewskiego w ciągu 30 godzin, aby złożyć petycję do siedziby ONZ. Zachodni Papuasi ryzykują aresztowaniem za ręczne podpisanie petycji w granicach Indonezji, petycji, która już 29 sierpnia 2017 roku pokona wody Jeziora Genewskiego na dystansie 69 km aby finalnie trafić na ręce Sekretarza Genealnego ONZ, Antonio Guterresa [1]. Masowa kampania na rzecz wsparcia petycji została stłumiona przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa wewnątrz samej Papui Zachodniej, a co najmniej jeden przywódca papuaski, Yanto Awerkion, pozostaje w więzieniu [2].

Brytyjska grupa „Swim for West Papua”, we współpracy z Free West Papua Campaign, w ciągu kilku miesięcy zgromadziła dziesiątki tysięcy podpisów na całym świecie. Obecnie pod petycją złożono już ponad 140 tysięcy sygnatur online oraz nadal niezsumowaną liczbę podpisów na papierze [3]. Avaaz, jedna ze stron internetowych, na których opublikowano petycję, została całkowicie zablokowana przez władze Indonezji w odpowiedzi za zaangażowanie w kampanię.

Świadomość na temat okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję od 1963 roku, wzrasta w ostatnich latach na całym świecie. W ubiegłym roku, osiem państw Pacyfiku przyłączyło się do Koalicji Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (Pacific Coalition for West Papua), wzywając do przestrzegania praw człowieka i podnosząc temat samostanowienia w granicach własnego terytorium [4]. W marcu tego roku, siedem rządów z rejonu Pacyfiku wezwało Radę Praw Człowieka ONZ do pilnego zbadania sytuacji w Papui Zachodniej [5]. Odnosząc się do zbliżającej się akcji na wodach Jeziora Genewskiego, angielskojęzyczny dziennik „Jakarta Post” opublikował w tym miesiącu artykuł redakcyjny, w którym stwierdził, że „kampania niepodległościowa Papui była nieugięta i w ostatnich latach znacząco zyskała”.

Podpisanie petycji wewnątrz samej Papui Zachodniej może zakończyć się śmiercią: w 2015 roku, papuaski przywódca plemienny został śmiertelnie postrzelony przez indonezyjskie siły bezpieczeństwa w związku z jego zaangażowaniem w inną kampanię petycyjną [7]. Yanto Awerkiona, członka zachodniopapuaskiej grupy niepodległościowej Komitet Narodowy Papui Zachodniej (KNPB) indonezyjskie siły bezpieczeństwa aresztowały 23 czerwca w trakcie rajdu i modlitwy promującej petycję w ramach akcji Swim for West Papua. Yanto pozostaje za kratkami, niedawno opublikował nagranie video, w którym opowiedział o swojej sytuacji [8].

Masowe aresztowania, policyjny ostrzał demonstrantów, wreszcie zabójstwa nieuzbrojonych Papuasów obrazują rolę strony indonezyjskiej we wzrastającym napięciu w Papui Zachodniej w bieżącym miesiącu [9]. Grupy obrońców praw człowieka i naukowcy szacują, że ponad 100 tysięcy Papuasów zginęło od czasu rozpoczęcia okupacji Papui Zachodniej przez Indonezję, natomiast tortury są powszechnie wykorzystywane przez policję i wojsko.

Joel Evans, założyciel „Swim for West Papua” powiedział: „Papua Zachodnia jest ukryta przed oczami opinii publicznej od ponad półwiecza. Setki tysięcy zginęło, było torturowanych, aresztowanych, pobitych i uwięzionych. Indonezja próbuje ukryć ludobójstwo, przy pomocy swoich zachodnich sojuszników. Mamy nadzieję, że te pływanie może przeniknąć przez cienie i pomóc Papui Zachodniej w jej walce o podstawową wolność i samostanowienie. Wykonanie tej misji wymaga od nas rozpoznania naszej wspólnej tożsamości jako istot ludzkich”.

Benny Wenda, papuaski przywódca plemienny, rzecznik prasowy Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), a także uchodźca i azylant mieszkający w Oksfordzie powiedział: „Te pływanie jest historycznym momentem w naszej długiej drodze do wolności. Zespół pływaków pomaga nam wydostać na światło jedną z najdłuższych i najbardziej brutalnych okupacji wojskowych. Dziesiątki tysięcy Zachodnich Papuasów w moim rodzinnym kraju domagają się i podpisują petycję pomimo ryzyka aresztowania i tortur. Działania każdej osoby czynią różnicę i mogą mieć znaczenie, a Zachodni Papuasi potrzebują międzynarodowej pracy solidarnościowej, aby pomóc światu usłyszeć nasz krzyk o wolność”.

PRZYPISY:

[1] http://www.abc.net.au/news/programs/pacific-beat/2017-08-16/plenty-of-interest-in-west-papua-ahead-of-un-swim/8811826

[2] https://www.freewestpapua.org/2017/06/23/west-papuan-leader-arrested-and-office-raided-for-supporting-petition/https://secure.avaaz.org/campaign/en/indonesia_arrest_21/

[3] https://www.thepetitionsite.com/en-gb/518/769/616/help-end-the-genocide-in-west-papua/https://secure.avaaz.org/en/petition/SecretaryGeneral_of_the_United_Nations_Antonio_Guterres_End_the_Genocide_in_West_Papua/?pv=36

[4] http://pmpresssecretariat.com/2016/08/27/pm-departs-conservation-congress-hawaii/http://www.radionz.co.nz/international/pacific-news/312567/tuvalu,-nauru-join-growing-group-for-west-papua

[5] http://www.radionz.co.nz/international/programmes/datelinepacific/audio/201835361/un-urged-to-investigate-west-papua-rights-situation

[6] http://www.thejakartapost.com/academia/2017/08/02/editorial-open-papua-to-the-world.html

[7] Macleod, J. (2015), Merdeka & the Morning Star: Civil Resistance in West Papua, University of Queensland Press XX

[8] https://www.facebook.com/freewestpapua/videos/10159235761160010/

[9] http://www.thejakartapost.com/news/2017/08/10/protests-over-papua-shooting-expand-nationwide.htmlhttps://tabloidjubi.com/artikel-8766-peringati-55-tahun-new-york-agreement-100-orang-ditangkap-di-tiga-kota.html

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s