FWPC i Papua Zachodnia w 2016: Podsumowanie na Nowy Rok

Gdy patrzymy wstecz na mijający właśnie rok 2016 warto pamiętać o tym, że był to niesamowity rok dla Papui Zachodniej. Pomimo trwającej od ponad 50 lat okupacji i brutalnego tłumienia zachodniopapuaskiej wolności przez indonezyjską administrację, wojsko i policję, sprawa Papui Zachodniej na arenie międzynarodowej nabiera tempa, a poparcie i przede wszystkim świadomość istnienia problemu na całym świecie, wzrastają.

podsumowanie-1

Jedną z najważniejszych dat ostatniego roku był 3 maja, kiedy Międzynarodowi Parlamentarzyści (IPWP), w tym najważniejsi liderzy polityczni, spotkali się w Londynie by podpisać Deklarację Westminsterską opowiadającą się za przeprowadzeniem pod międzynarodowym nadzorem referendum niepodległościowego w Papui Zachodniej. Zdarzenie te stało się dyplomatycznym punktem zwrotnym, który zainicjował szeroko zakrojony międzynarodowy wysiłek na szczeblu rządowym skoncentrowany na wsparciu dla samostanowienia Papui Zachodniej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się premierzy Tonga, Wysp Salomona, Gujany, minister spraw zagranicznych Vanuatu oraz opozycyjny lider Partii Pracy z Wielkiej Brytanii.

Tak silne wsparcie, urastające do rangi ewenementu, spotkało się jednak z reperkusjami dla ruchu niepodległościowego w Papui Zachodniej. Indonezyjski rząd dokonał wkrótce masowych aresztowań. Ponad 1000 osób zatrzymano za udział w pokojowych demonstracjach wyrażających poparcie dla Deklaracji Westminsterskiej, w całym 2016 roku natomiast liczba zatrzymanych za udział w pokojowych zgromadzeniach przekroczyła 5000 osób – statystycznie rzecz ujmując codziennie na tym tle zatrzymywano ponad 10 osób. Ponownie odnotowano przypadki tortur i morderstw będących odwetem za wyrażanie pragnień niepodległościowych – praktyki te mają miejsce za przyzwoleniem lub wręcz inicjowane są i przeprowadzane przez indonezyjskie władze w regionie.

papua 1.05.2016. 5

Represje te, jak pokazały dalsze wydarzenia, nie mogą jednak sprawić, że indonezyjskie status quo w Papui Zachodniej zniknie z radarów światowej opinii publicznej. Na 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 7 września bieżącego roku, przedstawiciele siedmiu narodów Pacyfików w swoich wystąpieniach zademonstrowali silne poparcie dla wyspiarzy z Papui Zachodniej. Jak wielki to postęp i metamorfoza, uświadomimy sobie, przypominając, że na przestrzeni ostatnich ponad 40 lat, zaledwie 1-2 kraje wsparły na tak wysokim szczeblu mieszkańców Zachodniej Nowej Gwinei. Tymczasem obecnie, na przestrzeni niespełna roku liczba ta wzrosła do 7 państw! Nigdy wcześniej nie odnotowaliśmy tak dużego, międzynarodowego wsparcia dla Zachodnich Papuasów oraz przynależnego im podstawowego prawa do samostanowienia. To historyczne wydarzenie zostało zainaugurowane przez nowoutworzoną Koalicję Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (PCWP)

Niespełna miesiąc po niezwykłej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w październiku 2016 roku, ponad 80 zespołów muzycznych w 5 różnych krajach wzięło udział w globalnym koncercie na rzecz pokoju – „Rockin’ for West Papua”. Ta inicjatywa przyniosła kolejną falę wsparcia i świadomości poprzez odwołanie się do hasła #MUSICISAWEAPON, czyli „muzyka jest bronią”.

Następnie, 1 grudnia 2016 roku, flaga narodowa Papui Zachodniej „Morning Star” została podniesiona ponad 200 razy w ponad 30 krajach na całym świecie. 1 grudnia mieszkańcy Papui Zachodniej upamiętniają własne Święto Narodowe, pamiętając, iż 1 grudnia 1961 roku flaga Papui Zachodniej podniesiona została po raz pierwszy, a aktowi temu towarzyszyło przyrzeczenie, że otrzymają pełną niepodległość nie później niż za 9 lat.

podsumowanie-3

W 55. rocznicę tego wydarzenia Zachodni Papuasi wyszli na ulice aby apelować o zwrócenie odebranej im wolności, i tak jak wcześniej doczekali się jedynie licznych przypadków zatrzymań i pobić. Warto odnotować, że tym razem w wystąpieniu towarzyszyli im solidarnościowi aktywiści z Indonezji.

Cykl ważnych wydarzeń tego roku zamyka kolejne spotkanie międzyrządowej organizacji państw Pacyfiku – Melanesian Spearhead Group (MSG), której członkowie 20 grudnia 2016 roku spotkali się w stolicy Vanuatu, Port Vila, aby omówić kwestię nadania pełnego członkostwa w organizacji Zjednoczonemu Ruchowi Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP). Dzięki masowej mobilizacji i wsparcia jakie płynie do Papui Zachodniej z całej Melanezji utwierdza się tendencja uprawdopodabniająca pełne włączenie ULMWP w skład MSG, pomimo międzynarodowych prób zastraszania przychylnych temu projektowi rządów przez władze w Dżakarcie.

Melanezyjska solidarność nie może być złamana! Podczas spotkania przedyskutowano i zarejestrowano pozycję Papui Zachodniej i zaprezentowano wnioski. Podczas spotkania w styczniu 2017 roku spodziewane jest podjęcie ostatecznej decyzji. Podczas grudniowych rozmów swoje poparcie dla pełnego członkostwa ULMWP w MSG potwierdziły Vanuatu, Wyspy Salomona i Kanakowie z Nowej Kaledonii, a premier Vanuatu, Charlot Salwai spotkał się osobiście z przedstawicielami ULMWP.

PLANY NA 2017 ROK

– Inauguracja petycji wspierającej ideę przeprowadzenia pod międzynarodowym nadzorem referendum niepodległościowego w Papui Zachodniej. Petycja wystartuje na poziomie globalnym, mamy nadzieję dotrzeć poprzez nią do każdego kraju. Następnie w sierpniu 2017 roku Wasze podpisy popłyną przez Jezioro Genewskie i doręczone zostaną do siedziby ONZ. Mamy nadzieję, że będzie to nasza największa kampania. #LetWestPapuaVote #BacktheSwim

– Kontynuacja idei globalnych koncertów na rzecz pokoju “Rockin for West Papua” we współpracy z Rize of the Morning Star oraz  z twórcami filmu „Punks for West Papua”. Mamy nadzieję stworzyć jeden z największych koncertów na świecie #Musicisaweapon #RizeoftheMorningStar #LetWestPapuaVote

– Kontynuacja kampanii na całym świecie, poprzez docieranie do krajowych rządów  celem zdobycia poparcia dla wprowadzenia Papui Zachodniej do ONZ, a także budowa oddolnych grup solidarnościowych na całym świecie.

– Kontynuacja współpracy z Międzynarodowymi Parlamentarzystami dla Papui Zachodniej (IPWP) i Międzynarodowymi Prawnikami dla Papui Zachodniej (ILWP)

Także i Ty możesz pomóc Papui Zachodniej ustalając swoje własne priorytety w zakresie formy wsparcia, zarówno poprzez branie udziału w akcjach lub przekazanie finansowego wsparcia.

Czytaj Więcej: https://www.freewestpapua.org/2016/12/24/free-west-papua-christmas-and-new-year-message/

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s