Premier Wysp Salomona wsparł Papuę Zachodnią

Jesteśmy bardzo ukontentowani historycznym przemówieniem na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, premiera Wysp Salomona, Manassesa Sogavare, który udzielił silnego poparcia Papui Zachodniej.

Premier wezwał do zakończenia łamania praw człowieka w Papui Zachodniej, a także „do pełnej i szybkiej implementacji deklaracji z 1960 roku nadającej niepodległość krajom i narodom skolonizowanym”. Zaapelował również do rządu Indonezji aby pozwolił na „wolny i nieograniczony dostęp” dla misji rozpoznawczej, do której powstania wezwano na Forum Wysp Pacyfiku w tym roku. Jej planowanym zadaniem byłoby zbadanie przypadków łamania praw człowieka w Papui Zachodniej znajdującej się pod indonezyjską administracją. Sogavare dodał, że w dłuższej perspektywie ONZ „nie może uciec od przyczyn tych naruszeń”.

Zapis przemówienia premiera Wysp Salomona Manasessa Sogavare

„Na szczycie liderów Melanesian Spearhead Group (MSG) przyznano Indonezji status członka stowarzyszonego, Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) otrzymał status obserwatora.

Panie Przewodniczący, Wyspy Solomona potwierdzają, że zasady praw człowieka są uniwersalne, niepodzielne, powiązane ze sobą i muszą być traktowane w sposób uczciwy. Wszystkie państwa mają prawny i moralny obowiązek podtrzymywania, poszanowania i promowania praw człowieka i w razie konieczności podjęcia środków zapobiegawczych, ochronnych i karnych wobec łamania praw człowieka lub przemocy, zgodnie z Kartą ONZ i właściwymi przepisami prawa międzynarodowego.

W związku z powyższym kontekstem, Zgromadzenie Ogólne ma świadomość, utrzymujących się obaw o łamanie praw człowieka w Indonezji, w regionach Papui i Papui Zachodniej. Wyspy Salomona razem z Forum Wysp Pacyfiku szukają prawdziwego dialogu i współpracy z Indonezją. Sięgając dalej analizujemy i badamy informacje o zarzutach w sprawie łamania praw człowieka występujących w dwóch indonezyjskich, a etnicznie melanezyjskich regionach, mianowicie Papui i Papui Zachodniej. Wyspy Salomona dodatkowo wzywają Radę Praw Człowieka z siedzibą w Genewie, by robiła więcej, badając i monitorując zarzuty w sprawie naruszeń praw człowieka i przemocy wobec etnicznych Melanezyjczyków w wymienionych regionach Indonezji. Chcielibyśmy, aby ta kwestia była rozwiązana aktualnie.

W związku z tym, że liderzy Forum Wysp Pacyfiku w niedawnym szczycie liderów w Port Moresby zaaprobowali rozmieszczenie misji rozpoznawczej w Papui Zachodniej, aby zbadać domniemane naruszenia praw człowieka mające tam miejsce, apelujemy do rządu Indonezji aby pozwolił na wolny i nieograniczony dostęp dla tej misji w prawdziwym duchu regionalnej współpracy. W dłuższej perspektywie jednak, Organizacja Narodów Zjednoczonych nie może unikać przyczyn tych naruszeń”.

Tanggio tumas od Free West Papua Campaign

Przemowa premiera Manasseha Sogavare była bardzo ważnym krokiem w historii Papui Zachodniej i jednym z niewielu prawdziwie żarliwych wezwań do sprawiedliwości i solidarności z Papuą Zachodnią, wygłoszonych przez czynnego premiera jakiegoś kraju. Ta inspirująca przemowa dotknęła serc tak wielu ludzi, a w Papui Zachodniej ludzie tańczyli z radości na wieść, że Papua Zachodnia otrzymała poparcie przed forum ONZ, zarówno ze strony premiera Wysp Salomona i premiera Tonga.

Ten rok zwiastuje nową erę silnego wzrostu pan-pacyficznej solidarności z Papuą Zachodnią, a wiele z niej zrodziło się wpierw na poziomie parlamentarnym, a teraz ONZ, za przyczyną rządu Wysp Salomona. Wszyscy jesteśmy tak bardzo wdzięczni premierowi Manassehowi Sogavare za jego silne i istotne wsparcie dla narodu Papui Zachodniej,  zwłaszcza dla samostanowienia Papui Zachodniej.

Historia Papui Zachodniej, zapomnianej przez świat, trwa, lecz teraz po 50 latach brutalnej, wojskowej okupacji ze strony indonezyjskiej administracji, naród Papui Zachodniej w końcu otrzymuje mocne poparcie ze strony naszych braci i sióstr z Pacyfiku. Te niesamowite wsparcie Pacyfiku jest kontynuacją wzrostu i podnoszenia świadomości, objawiających się w postaci międzynarodowego ruchu na rzecz wolności Papui Zachodniej.

Premierze Manassesie Sogavare – wszyscy działacze i sympatycy bardzo dziękują – Tanggio tumas!

Tanggio tumas od Free West Papua Campaign

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s