Premier Tonga poparł starania Papui Zachodniej

Do historycznego wydarzenia na forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych doszło 30 września 2015 roku. Premier Tonga, Akilisi Pohiva podczas swojego wystąpienia wyraził silne poparcie dla narodu Papui Zachodniej. Królestwo Tonga i Wyspy Solomona, odgrywają obecnie ważną, przewodnią rolę we wspieraniu Papui Zachodniej. Niedawno na Forum Wysp Pacyfiku opowiedziały się za utworzeniem misji mającej badać i monitorować sytuację w Papui Zachodniej.

Opierając się na wypracowanym stanowisku, premier Tonga wezwał pozostałych przywódców reprezentujących własne kraje, do przeciwstawienia się niesprawiedliwościom i naruszeniom praw człowieka w Papui Zachodniej. Przypomniał, że ONZ jest zobligowane do pomocy ludziom w Papui Zachodniej i podjęcia działań zmierzających do powstrzymania brutalnych i nieludzkich praktyk tam istniejących.

Transkrypcja przemówienia Akilisi Pohivy

Wreszcie, panie przewodniczący, większość z nas przeszła długą drogę, patrząc z nadzieją na te rozwiązania. Nasze polityczne priorytety nie mogą odrywać nas od celu, tak dobrze ucieleśnionego w agendzie 230, nie mogą pozostawić nikogo w tyle. Jeszcze raz podkreślę, że ten cel przemawia do nas jako liderów, abyśmy działali razem przeciwko niesprawiedliwości i okrutnemu łamaniu praw człowieka, jak w przypadku Papui Zachodniej, w Melanezji, na Pacyfiku.

To jest w naszej mocy. Jest to wybór którego, ci co mają moc i przywileje mogą dokonać. Organizacja Narodów Zjednoczonych ma obowiązek wykorzystać je w przypadku Papui Zachodniej i podjąć niezbędne działania służące powstrzymaniu tych brutalnych i nieludzkich praktyk. My przywódcy, musimy wznieść się na wyższy porządek moralny, poza interesami, i kierować się tym co jest sprawiedliwe i słuszne dla wszystkich.

Obawiam się, że wiadomości wygłoszone przez jego świątobliwość papieża Franciszka i pozostałych światowych przywódców, które usłyszeliśmy w ciągu ostatnich kilku dni, nie zostały dobrze i prawdziwie wysłuchane. Mamy obowiązek i powinność, a ja powtarzam te wyzwanie: musimy spełnić te moralne zobowiązanie na poziomie międzynarodowym, regionalnym, narodowym, w przeciwnym razie pozostaniemy w tyle.

Malo ‘aupito z Free West Papua Campaign

To jest niesamowity moment dla mieszkańców Papui Zachodniej. Wszyscy jesteśmy pełni ogromnej wdzięczności, dziękujemy i ślemy dalsze zachęty w kierunku premiera Akilisiego Pohivy i wszystkich mieszkańców Królestwa Tonga. Taka prawdziwa pacyficzna solidarność jest ciepło doceniana i bardzo potrzebna narodowi Papui Zachodniej, który nadal cierpi pod nielegalną, indonezyjską okupacją.

Przekazujemy najgłębsze podziękowania za całe miłe i serdeczne poparcie. Nadal zapraszamy i zachęcamy Królestwo Tonga, jak również inne narody Pacyfiku oraz narody z całego świata, do pokazania istotnego poparcia dla narodu Papui Zachodniej i jego walki o samostanowienie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s